Spółka, która nie kombinuje nie musi nic korygować
Gdy faktura dokumentuje rzeczywiste zdarzenie gospodarcze, które co do zasady podlega opodatkowaniu, to sam fakt wystawienia jej przedwcześnie nie kreuje obowiązku zapłaty podatku.
Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych. Z każdym klientem zawierana jest pisemna umowa sprzedaży, która określa szczegółowo m.in. termin i warunki dostawy, cenę oraz termin i sposób jej zapłaty. Jednak większość maszyn jest zamawiana i sprowadzana od producenta czy dystrybutora dopiero pod daną umowę. Spółka tłumaczyła, że zdarza się, iż jest proszona o wystawienie faktury jeszcze przed dostawą maszyny i zapłatą ceny. Banki finansujące jej zakup, leasingodawcy, a częstokroć również sami klienci uzależniają bowiem dokonanie zapłaty od faktu uprzedniego wystawienia i doręczenia prawidłowej faktury. W tym trybie faktury są wystawiane także jako dokumenty potrzebne do rejestracji.
Spółka zastrzegła, że czyni starania, aby faktury były wystawiane maksymalnie na 30 dni przed ustalonym terminem dostawy lub płatności ceny. Jednak dochodzi do sytuacji, gdy na skutek okoliczności od niej niezależnych, w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury nie następuje ani zapłata, ani dostawa maszyny.
Firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta